
TPV P21 on pelannut kevätkauden ajan SM-karsintasarjaa menestyksellä. Yhdeksän kierroksen jälkeen Leo Loukoilan kipparoima joukkue on karsintalohkon kärkisijalla 20 pisteellään. Lähimpänä vaanivat NoPS ja EsPa kahden ja kolmen pisteen päässä.
Joukkue on päättänyt repäistä, ja seuraava sarjan ottelu pelataan Tammelan stadionilla. Vastassa on FC Inter, joka on sarjassa kuudennella sijalla yhdeksällä pisteellään. Ottelu alkaa sunnuntaina 10.5. kello 16:00.
TPV saavutti viime syksynä P20 SM-hopeaa, ja hyvät otteet nostavat menestysodotuksia myös tälle kaudelle. Leo Loukoila toteaa, että karsinta on startannut viime kauden tyyliin varsin varmoin ottein, vaikka muutama kauneusvirhekin mahtuu matkaan.
”Uusia pelaajia ollaan saatu ajettua hyvin sisään näissä ja muutama viikko sitten alkaneissa Miesten Kolmosen peleissä. Viime kauden tapaan rosteri on laaja, mutta suoritustasoa pystytään pitämään lähtökohtaisesti hyvin yllä päivän kokoonpanosta riippumatta”, Loukoila avaa tilannetta.
Nuoren joukkueen toimintaan vaikuttavat pelaajien asepalvelukset. Vaihtuvuus on myös sesongin aikana kova.
”Kesällä saadaan puolustusvoimien palveluksesta kymmenkunta peluria kotiin, joskin kesällä lähtijöitäkin on seitsemän. On mielenkiintoista nähdä, ketkä päätyvät kauden mittaan tämän sesongin kovimmiksi luottopelaajiksi.”
Loukoila valottaa, että tällä kaudella pyritään pelaamaan vielä toinenkin ottelu Tammelassa. Katsojia toivotaan paikalle runsain mitoin – tila ei tule loppumaan kesken!
”Lehtereille toivotaan viime kauden tapaan paljon kannustusta kotijoukkueelle. Erityisen iloisia ollaan jokaisesta oman seuran juniorista paikan päällä!”
TPV:n seuravalmentaja Gavin Dye on vahvasti mukana myös P21-joukkueen toiminnassa. Myös Dye on iloinnut pelaajien eteenpäin menosta.
”Monet uudet pelaajat ovat sulautuneet hienosti joukkueeseen mukaan. Jo viime vuonna mukana olleet pelurit ovat puolestaan jatkaneet kehittymistään.”
Dye korostaa, että nuoret pelaajat joutuvat pelaamaan monessa joukkueessa ja sarjassa, mikä nostaa vaatimustasoa.
”Meidän poikamme pelaavat Miesten Ykköstä, Kolmosta ja Viitosta. Lisäksi on tietysti P21 SM sekä P18 Ykkönen. Pelaajat ovat todistaneet pystyvänsä pelaamaan korkealla tasolla kaikissa sarjoissa. Tavoitteena on menestyä sarjoissa, ja saada lisää nuoria pelaajiamme edustukseen pelaajapolkumme kautta”, Dye sanoo.
Otteluinfo: TPV P21 - FC Inter sunnuntaina 10.5. kello 16:00 Tammelassa. Sisäänkäynti kello 14:30 alkaen Salhojankadun ja Tammelankadun kulmasta. Vapaa pääsy, ei oheispalveluja.
| 07.05.2026 10.30 | TPV P21 pelaa SM-karsintasarjaa Tammelassa |
| 13.03.2026 10.00 | P21 pelaa lauantaina SM-karsintaa, TPV/2 maanantaina Suomen Cupia |
| 07.03.2026 10.15 | P21 jatkaa SM-karsintaa Pirkkahallissa |
| 28.02.2026 20.00 | P21 SM-karsintasarja alkaa Nokialla |
| 17.10.2025 12.22 | TPV P20 yllätti kaikki – SM-hopea kauden huipennus |
| 29.09.2025 18.01 | TPV P21 & TPV/2 try out - ilmoittautuminen |