2
TOU
17.00
Edustus Miehet, Ykkönen

TPV - FC Jazz  0 - 2

Tampere, Kauppi 3 TN

Tehottomuus koitui Punakoneen kohtaloksi

TPV pelasi FC Jazzin kanssa lauantaina tasaisen ottelun. Vain vastustaja onnistui maalinteossa, joten TPV:n haastavat ajat jatkuivat Ykkösessä. Vieraat veivät ottelun lukemin 0-2 (0-0). Huolta lisää myös poissaolojen lisääntynyt määrä.

TPV:llä oli aikaa maalintekoon, vaikka kovin montaa vakavasti otettavaa paikkaa ei aikaan saatukaan. Tehot jäivät valitettavasti piippuun. Tiiviisti omaa maalia varjelleet porilaiset onnistuivat maalinteossa kahdesti. Molemmilla kerroilla maalit lähtivät Eeli Tuomisen jalasta.

Vapaaksi päässyt Tuominen pisti 55. minuutilla pelivälineen alakulmaan ohi Niko Pienmunnen. Sama mies pahensi Punakoneen tilannetta vajaat kymmenen minuuttia myöhemmin.

Yrityksistä huolimatta TPV:n takaa-ajoyritykset kilpistyivät FC Jazzin tiukkaan muotoon, ja Tino Kangasaho hoiti vieraiden maalilla loput.

Päävalmentaja Sebastian Bowles manasi Jazzin hyvästä yksilösuorituksesta tullutta johtomaalia.

”Meillä oli riittävästi aikaa mennä ottelussa johtoon. Se olisi muuttanut pelin kulkua kokonaisuudessaan. Maalinsa jälkeen Jazz puolusti hyvin, ja sai vielä lisättyä etumatkaa”, Bowles valitteli.

”Meillä oli loistopaikka kaventaa, mutta vastustajan maalivahti veti pitemmän korren siinäkin. Harmittaa paljon, mutta nyt on keskityttävä pitkään Rovaniemen vierasreissuun. Silloin mennään uudestaan.”

TPV:llä on edessä koko kauden pisin vierasreissu ensi lauantaina. RoPS pelasi viikonloppuna tapahtumarikkaan ottelun JJK:ta vastaan, eivätkä sisuuntuneet rollolaiset ole varmasti helppo vastus.

Tilannetta eivät helpota TPV:n poissaolot, jotka ovat kauden edetessä kasaantuneet. Kaikesta huolimatta Rolloon ei lähdetä kuin voitto mielessä.

Ottelun tilastot tarjoaa Festum Accounting.

TPV – FC Jazz 0-2 (0-0)

0-1 55’ Tuominen
0-2 63’ Tuominen

TPV:n kokoonpano

12 Pienmunne
4 Ek > 77’ 2 Rantanen
26 Pitkäkoski > 77’ 13 Puustinen
17 Yli-Rajala
25 Mattila
27 Toijala > 66’ 33 Kylen
56 Ylinen
8 Özcelik
11 Kostiainen > 66’ 15 Bullock
19 Akbal > 46’ 20 Jadama
7 Kujala

23 Syrjälä

Kuvat: Nea Ojala