9
SYY
19.00
Edustus Miehet, Miesten Kakkonen

TPV - FC Kiffen  3 - 2

Tampere, Kauppi 3 TN

Hämeenlinnasta tappio, mutta taistelu jatkuu

TPV ei pystynyt jatkamaan voittokulkuaan Hämeenlinnassa, vaan HJS vei pisteet tylysti ensimmäisen puoliajan maaleillaan. Ottelu päättyi isäntien voittoon 2-0 (2-0).

TPV aloitti ottelun hyvin, mutta tavallisesta tehokkaasta viimeistelystä ei päästy tällä kertaa nauttimaan. HJS teki omat hommansa äärimmäisen hyvin, eikä epäröinyt laittaa paikoista sisään.

Ottelu oli kaikin puolin mallikasta suorittamista molemmilta joukkueilta, mutta TPV:n osana oli tällä kertaa lähteä kotiin ilman pisteitä.

Päävalmentaja Markus Halme totesi tapahtuneen tyynesti.

”Perjantaina pelattiin laadukas ottelu. Meilläkin oli paikkamme varsinkin ottelun alussa, mutta kliseisesti kun ei itse tehdä niin kaveri tekee. HJS käytti paikkansa erittäin tehokkaasti ja pelasi nöyrästi oman suunnitelmansa mukaan. Nyt kävi näin ja eteenpäin.”

Vaikka Ilves/2 porhalsi omalla voitollaan ohi, ei mitään ole menetetty. Tiistaina kylään saapuu FC Kiffen, joka on aikaisemmissa otteluissa todettu hyväksi joukkueeksi. Kauppiin Kiffen saapuu kolmen ottelun tappioputkessa, eikä joukkueella ole sarjasijoituksen lisäksi enää pelattavaa tälle kaudelle.

Juhannuksen jälkeen Kiffen haki pisteet Kaupista, joten TPV:llä on nyt revanssin paikka. Jos Hämeenlinnan reissusta voi jotain hyvää sanoa, se kasvatti nälkää.

Halme korostaa ottelun tärkeyttä.

”Muutaman päivän huililla seuraavaan otteluun. Edessä taas kauden tärkein peli. Edellisen pelin tappio halutaan nopeasti unohtaa, ja kääntää kurssi taas voittojen tielle. Maanantaina vielä hiotaan viimeiset kuviot kuntoon. Luottavaisin mielin kohti tiistain peliä kuitenkin lähdetään.”

Joukkue tarvitsee kauden tärkeimpinä hetkinä yleisön tuen. Kaikki mukaan Kauppiin!

https://www.lippu.fi/event/tpv-miesten-kakkonen-kauppi-3-20575236/