Kausi 2017 päätökseen

Lauantaina 21.10. muistettiin seuran pelaajia, toimihenkilöitä ja jäseniä kauden 2017 päättäjäisissä. Tilaisuus järjestettiin TAMK:n juhlasalissa ja syyslomasta huolimatta paikalla oli kiitettävä määrä seuran jäsenistöä sekä pelaajia vanhempineen.

IMG 20171021 132155
Seuran naisjaosto tarjoili jälleen tilaisuuden alkuun junioreille munkkia ja mehua ja vanhemmille kahvia.

Tilaisuuden avasi puheellaan hallituksen jäsen Jukka Gustafsson. Itse palkitseminen aloitettiin SPL Tampereen mitaleilla ja taitomerkeillä.

Ikäkausitoiminnassa palkitaan parhaita pelaajia jokaisesta ikäluokasta aina F-junioreista edustusjoukkueiden pelaajiin asti; jokaisesta joukkueesta palkitaan kolme pelaajaa. Palkinnot ovat pytty, veteraanipalkinto ja kiertopalkinto. Lisäksi naisjaosto jakaa vuosittain kannustusstipendit ahkeralle ja lahjakkaalle tyttö- ja poikajuniorille.

TPV:n kaupunginosatoiminta Futisklubista palkitaan toiminnassa aktiivisesti ja ansioituneesti toimineita ohjaajia ja yhteyshenkilöitä sekä vuoden kaupunginosa.

Näin kauden päätteeksi seura muisti tietysti myös erityisjoukkueitaan TPV Auringonnousu SM:a ja TPV Auringonnousuja sekä sähköpyörätuolijoukkue TPV Powerchairia mitalein.

Seuran ansiomerkit jaetaan 5, 10 ja 15 vuoden aktiivisesta seuratyöstä. Erityispalkinnot pitävät sisällään monipuolisen kattauksen niin lahjakkaita pelaajia kuin omistautuneita seuratyöntekijöitä.

Palkintojen jaon lomassa nähtiin video poikien U19- maaottelusta. Videossa TPV:n kasvatit Miko Virtanen ja Abukar Mohamed lähettivät terveisensä TPV:n junioreille.

Katso kuvat päättäjäisistä

Kaikki palkitut listattuna:

SPL taitomerkit

Pronssimerkki 

F8 Tuukka Tukiainen
Ossi Santaharju

F9 Aleksi Kokko
Vilppu Rantakeisu
Max Repo

E10 Leimu Allonen
Aaro Auvinen
Aslak Castilla Laijärvi
Tomas Erve
Pietari Karhu
Max Klade
Niko Myyrä
Marius Riihimäki
Olavi Toivonen

E11 Onni Pasanen
Eetu Savolainen

D12 Kunto Seiskari

D13 Joni Santamäki

TF8 Matilda Oksanen
Vilma Pulli

TE11 Sofia Hyrkäs
Iida Kahilaluoma

TD12 Ronja Haraholma
Lotta Heinänen
Petra Nevalainen

Hopeamerkki

F8 Iivari Mustajärvi
Aatos Tamminen
Jerry Svensk
Taneli Vaahtolammi
Tapio Viti

F9 Eemil Karjalainen
Otto Kiiski

E10 Iiro Huovinen
Severi Kolunsarka
Elias Tamminen
Eero Muuronen

E11 Veikka Viljanen
Kritte Koskenniemi
Juuka Lamponen

D12 Arttu Perasto

TF8 Minttu Suomi

TF9 Aino Kummola
Pihla Mujunen

TE10 Tilda Tervo
Lotta Ala-Savikota
Milla Vehmas

TE11 Helmi Mujunen
Viivi Haraholma
Aava Sola

TD12 Elsi Karjalainen
Helmi Marjamäki

Kultamerkki

F8 Mitja Merta

F9 Toivo Melander

E10 Jere Viheräkoski

E11 Ossi Rättäri

D12 Ossi Rättäri

D12 Otso Rovio

TF8 Lotta Haraholma
Ella Ristiniemi

Piirinmestaruusmitalit

P17 kakkonen                             Kulta                  B1

C15 Piiriliiga                                Hopea               C15 punainen

D13 Super Ykkönen                  Kulta                  D13 valkoinen

Alueliigamestaruusmitalit

TC14 Alueliiga                            Hopea               C-tytöt

C14 Alueliiga                               Kulta                  C14

 

Ikäkausijoukkueiden palkitut

F-tytöt Matilda Oksanen
Emma Vehmas
Aino Kummola

F7 Miio Nystedt
Eino Pecoraro
Leevi Lehtilä   

F8 Mohammed Al-Fatli
Tommi Svensk
Aatos Tamminen

F9 Ali Hassan
Tuomas Ahola
Max Repo

E-tytöt Roosa Suomi
Milla Vehmas
Viivi Haraholma

E10 Pietari Karhu
Iiro Huovinen
Elias Tamminen

E11 Noel Saarinen
Mico Syrjälä
Veikka Viljanen

E11 valkoinen Roni-Valtteri Lehmusto
Joni Haapalainen
Ville Kopra

D-tytöt Salla Valio
Lotta Heinänen
Iina Lamposaari

D12 Arttu Perasto
Otso Rovio
Ossi Rättäri

D13 Otto Numminen
Oskari Aro
Antti Kujala

D13 valkoinen Aarre Vesa
Abdiaziz Sheegdoon
Eemil Suutari

C14-tytöt Lotta Ahonen
Kaisu Koskinen
Annika Liehu

C15-tytöt Silja Lukkarinen
Emmi Larssen
Milla Vuori

C/D tytöt Heini Hemmilä
Katri Numminen
Sanna Lehtineva

C14 Kasperi Mäkiranta
Matin Ahmadi
Niko Kaunisto

C14 valkoinen Valtteri Kantonen
Johannes Järvinen
Jaakko Linnus

C15 Oliver Kukkonen
Joakim Ruohonen
Akseli Paavola

C15 punainen Felix Lehtinen
Nico Ehrola
Farhad Alizada

C15 vihreä Leevi Luukkonen
Nico Jokinen
Simo Alanne

B-tytöt Nea Vähänen
Lotta Lähteenmäki
Sara Vuolle

B2 Valtteri Ahonen
Deesamoe Prachak
Voitto Saarinen

B1 Lauri Hopia
Ali Aitbenzanzoun
Niklas Lindholm

A1 Arttu Mättö
Onni Heinonen
Sami Maja

 

Edustusjoukkueet

Naiset edustus

Jenni Kantanen
Daniela Mona Lambin
Emilia Jousimaa

Naiset / 2

Ella Huuhtanen
Anniina Vesanterä
Riia Seppälä

Miehet edustus

Paavo Näykki
Joonas Rantala
Mikko Innanen

Miehet / 2

Valtteri Salomaa
Iiro Karimäki
Johannes Kilponen

 

Naisjaoston kannustusstipendit

Anil Yuksek       C15

Annika Liehu    C-tytöt

 

Futisklubi

TPV:n erikoispalkinto               Satu-Maria Kuittinen, TPV Kaleva

Vuoden Tulokas                         Jyri Haapanen, TPV Tesoma

Vuoden Ahertaja                       Yrjö Perkko , C15 vihreä

Vuoden Ohjaaja                         Tanja Merikari, TPV Takahuhti                         

Vuoden Yhteyshenkilö              Erja Koljonen, TPV Pispala

Vuoden Kaupunginosa             Ruutana

 

Seuran ansiomerkit

Kulta                  Niko Honkonen

Hopea               Salla Niemi

                           Pekka Ropanen

                           Kari Savolainen

                           Mourad Seddiki

Pronssi              Katja Järveläinen

                           Pasi Mäkiranta

                           Pasi Turja

                           Jussi Välimäki

                           Kimmo Tepsa

                           Mervi Hietaniemi

                           Pertti Numminen

                           Hannakaisa Numminen

 

Erikoispalkinnot

TPV:n toimintapalkinto                                       Jenni Benlamine

Ollin Malja                                                             Jukka Listenmaa

TPV Malja                                                               Aili Kukkonen

Vuoden Puurtaja                                                   Taavi Abruquah

Vuoden Puurtaja                                                   Ville Vähänen

Särkänniemi Cup toimitsijapalkinto                 Marju Belbachir

Seurakehittäjä                                                       Powerchair / Jaska-Matti Näykki ja Mika Nousiainen

Vuoden Valmentaja                                             Jari Visala, F8

Vuoden Juniorityttövalmentaja                         Timo Kangasmäki ja Kari Nurmi, C-tytöt

Vuoden Junioripoikavalmentaja                        Ville Paloposki, D13 valkoinen

Vuoden Tulokasvalmentaja                                Sami Perälä C/B tytöt

SPL Tre valmentaja (Fair Play)                           Kari Koskinen, C15 punainen

Vuoden Kasvattajapalkinto (Jojo)                     Suvi Mujunen D12

Vuoden Huoltaja                                                  Pasi Maja, A

Vuoden poikapelaaja                                           Julius Stenroos, C15

Vuoden tyttöpelaaja                                            Jessica So C/B tytöt                 

Vuoden maalivahti                                               Sami Maja, A

Tappara-malja (puolustaja)                                 Ali Aitbenzanzoun, B1

Naistoimikunnan taitopalkinto                         Matin Ahmadi, C14

Kunniapuheenjohtajan Kiertopalkinto            Jukka Gustafsson

--

Lisäksi kannattajaryhmä Tammelan voima palkitsi miesten edustusjoukkueen viimeisessä kotiottelussa joukkueen parhaana pelaajana Waltteri Riihimäen ja edustusjoukkue palkitsi parhaana kannattajana Ilkka Katajan.

TPV onnittelee kaikkia palkittuja

ja kiittää kaikkia pelaajia, vanhempia, toimihenkilöitä, seuratyöntekijöitä ja faneja kaudesta 2017!

© Copyright 2017 Tampereen Pallo-Veikot ry. All Rights Reserved.